Fenomen Kawiarenek Internetowych w Sieradzu

Fenomen Kawiarenek Internetowych w Sieradzu

Na koniec XX i początek XXI wieku przypada popularność kawiarenek (kafejek) Internetowych. W kafejkach można było pograć w gry, posiedzieć na „portalach społecznościowych”, jakimi był chaty, czy po-serfować po raczkującym Internecie. Największą grupę kafejkowiczów stanowili fani gier sieciowych i jednoosobowych. Komputer nie był w tamtym czasie jeszcze wszechobecny, a o komórkach i ich współczesnych wersjach można było pomarzyć. Internet w tamtym czasie był luksusem, często by skorzystać z domowego łącza, było trzeba zablokować możliwość dzwonienia z telefonu stacjonarnego. Kto posiadał komputer, w niedzielę jeździł do Łodzi na giełdy komputerowe, gdzie po bardzo rozsądnych cenach można było nabyć najnowsze gry komputerowe (niezbyt legalne), które wchodziły dopiero na rynek. Do pierwszych miejsc, w których młodzież grała w gry, należał mały salon gier w budynku Inwaru. Po wejściu do budynku na powierzchni 4×3 metry znajdowały się 3 konsole z telewizorami i komputer. Można było tam kupić grę za 30 złotych albo wypożyczyć za 5 złotych. Smaczku salonowi dodawały przypięte okładki dostępnych gier na kotarach. Salon Gier mieścił się także na w budce koło dworca PKS w Sieradzu, gdzie można było pograć w Tekken(a).

Zaczęło się od…

Pierwszą kawiarenką internetową w Sieradzu była założona w 1999 roku przez Adama Krawczyka studenta Politechniki Poznańskiej kawiarenka „Interclub”. Mieściła się na ulicy Jana Pawła II 2, czynna była od 14 do 23, wyposażona była w 3 komputery (w tym jeden prywatny właściciela oraz komputer kolegi). Godzina Internetu kosztowała 7 zł, za możliwość gry płaciło się 4 złote. Otwarciu kawiarenki towarzyszyła orkiestra strażacka sieradzkiej OSP. Odbył się w niej turniej w „Quake 2”.

Ostatni budynek po prawej, siedziba “Interclub”.
Źródło : Google Street View

Do pierwszych miejsc, gdzie można było skorzystać z Internetu, należała Powiatowa Biblioteka Publiczna na ul. Żwirki i Wigury, gdzie za cenę 2 złotych można było korzystać z 1 stanowiska.

Siedem

Mekką młodzieży gimnazjalnej i licealnej początku XXI wieku był Seven, który mieścił się na ulicy Kościuszki. Seven Computers powstał w 1997 roku. Była to jedna z pierwszych firm zajmujących się sprzedażą komputerów prócz Optimusa i Inwar-u, Założycielem Sevena Computers był Piotr Kowlaczyk. Kawiarenka internetowa powstała w marcu 2000 roku. Poza siedzeniem przy monitorze można było kupić oprogramowanie i sprzęt. W kafejce znajdowano się 12 stanowisk. Większość aktywności to była gra online lub “po lanie” między znajomymi. Seven prócz sklepu w Sieradzu posiadał sklep w Wieluniu o nazwie LSC. Godzina surfowania po Internecie kosztowała od 5 do 7,5 zł. Seven oferował swoim stałym bywalcom karnety 10, 25, 50 -godzinne. Kawiarenka czynna była w godzinach 9-21. Kultowość tego miejsca polegała na jego położeniu. Centrum miasta, zaraz obok kilku szkół średnich i podstawowych.

Na drugim planie słynna Siódemka.
Źródło : Google Street View

Żółta strona zaprasza

Do kawiarenek z prawdziwego zdarzenia należała kawiarenka C@ffe Internet. Znajdowała się w oficynie na tyłach siedziby Naszego Radia w Rynku. Działa od wiosny 2000 roku. W kawiarence znajdowało się 10 stanowisk, karnet kosztował 30 złotych za 10 godzin. Nasze Radio na początku XXI wieku stworzyło pierwszy portal społecznościowy sieradzan, jakim był chat nasze.pl, na którym wiele osób godzinami rozmawiało. Chat ten przez długie lata cieszył się wielką popularnością.

Słynna żółta strona chatu nasze.pl.
Źródło : Web Archive

Całonocne granie

Kolejnym kultowym miejscem, w jakim wielu dzisiejszych 30 laków spędzało przed laty swój czas, była kawiarenka Enter na polach za Inwarem na Braterstwa Broni. Tam można było chodzić na nocki, gdzie za śmieszną cenę kilku złotych, można było grać od 22.00 do 6.00 rano.

W drugim planie, blaszaki w jednym z nich znajdowała się kafejka.
Źródło : Google Street View

Turnieje

Na terenie Sieradza odbyło się kilka konkursów gier online. Pierwszym konkursem był zorganizowany przez sklep „Palladyn” konkurs w grę Diablo w restauracji Marusia, która mieściła się wtedy na ulicy Piłsudskiego. W różnych kawiarenkach internetowych zorganizowana kilka konkursów w „Quake’a 3” czy „Unreala”.

Gry

Do popularnych gier multiplayer należały: „Diablo”, „Quake”, „Unreal”, „Alien versus Predator”. Największą popularnością cieszył się gry „Counter-strike” i „Starcraft”, które potrafił zebrać cały dostępny komplet graczy w kawiarence oraz osoby postronne, które obserwowały poczynania graczy.

Wszystko co dobre kiedyś się kończy.

Schyłek popularności kawiarenek internetowych to dostęp do „stałego łącza”, które stawało się coraz bardziej popularne.

Lista kawiarenek internetowych:

  • Interclub (rondo Jana Pawła);
  • Online (w domkach na skrzyżowaniu Bohaterów Września i Strzelców Kaniowskich);
  • Empiria (kawiarenka na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Aleii Grunwaldzkiej);
  • C@ffe Internet;
  • Seven;
  • BPB Net;
  • Mediacom ;
  • Enter (kawiarenka na polach za Inwarem);
  • Kawiarenka (naprzeciwko Kauflanda);
  • Kawiarenka w piwnicy na Rynku (gdzie znajdował się pub Kredens);
  • Kawiarenka w Inwarze (Bohaterów Września)

Seven Hall of Fame

(jeśli grałeś napisz by dodać swój nick)

Albert, Grabarz, Zgon, Cyran, Death, Świadol, Farmer, Robo, Killer Loop, Yeti, Elvis, Bob Marley, Rumcajs, Larson, Rudi, Kazul, Dziki, Lewy, Bambi, Reno Rouge, Waldi, Swazi, Paprota, Raku, Neo, Grinchpl, Kaczor Jonasz, HubbaBubba, ChupaChups, Sznikers, Speedy , Apacz, Sowa

BPB Net Hall of Fame

(jeśli grałeś napisz by dodać swój nick)

Cyrq, Mzork, Tager, Banerek, Luczu, Risk, Feler, Wersu, Stok*

Źródło:

Wiadomości Dnia, Dziennik Łódzki, Nad Wartą

Menu