Chat Nasze.pl

Źródło: Web Archive
Zachęcony popularnością wpisu o kafejkach internetowych postanowiłem rozwinąć temat chatu naszego radia, który istniał od 2000 do 2012 roku. Ponieważ osobiście więcej czasu spędziłem, grając w gry online, zachęcam do komentowania i dodawania cegiełki do artykułu o pierwszym portalu społecznościowym Sieradza.
Trochę techniki nie zaszkodzi
Chat naszego radia działał na serwerze POLChat-u jednego z najstarszych polskich serwisów czatowych. Polchat istniał w latach 1999-2012.

Źródło: Web Archive
I tyle o technice.
Portal społecznościowy
Głównym celem chatu była możliwość konwersacji online większej grupy osób. W pierwszych latach funkcjonowania pokoju użytkownicy prowadzili konwersację z pracy albo kawiarenek internetowych. Wraz z rozwojem dostępu do stałego łącza zwiększała się liczba uczestników.
Z chatu można było korzystać na dwa sposoby: pierwszy sposób – na stronie Nasze.pl.

Źródło: http://iceq.ikari.pl/
Drugi sposób: przez program ICeQ – nieoficjalny program do obsługi czatów na POLChacie. Program ICeQ był bardziej rozbudowany, szybszy, ładniejszy oraz wygodniejszy w obsłudze niż zwykły czat osadzony na stronie internetowej.
O czym się rozmawiało
Rozmawiało się o wszystkim. Z racji tego, że przesiadywała tam głównie młodzież, więc dyskutowało się o tym, co w szkole, o nadchodzącej sobocie, o tym, co się działo w Sdz, umawiało na piwo.
Kultura Chatu
Nad kulturą panowali admini oraz bot (The_Shadow) umieszczony na czacie, który wyłapywał wszystkie brzydkie słowa, a po użyciu za którymś razem z kolei przekleństwa, wykopywał, lub banował. Użytkownicy, którzy byli częstymi gośćmi chatu oraz mający większy „influence” dostawali do admina kolor. Takie osoby były witane przez bota w głównym oknie chatu.
Frekwencja
W sobotę wieczór zdarzało się i powyżej 100 osób. Były momenty, kiedy tylko parę osób przesiadywało na chacie.
Społeczność
Dużą część społeczności tworzyli gimnazjaliści oraz licealiści. Dla nich przygoda z chatem zaczynała się często na lekcjach informatyki czy w bibliotekach, które miały dostęp do internetu. Tworzyli ją nie tylko mieszkańcy Sieradza, uczestnikami pokoju były osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, Australii oraz wielu studentów. Społeczność chatu była ze sobą bardzo zżyta, prócz wspólnego “klikania” na naszym, organizowano zloty i imprezy. Na Facebooku działa nieformalna grupa zrzeszająca społeczność.
Lista FM
Na chacie w trakcie audycji Listy Fm Naszego Radia można było przekazać pozdrowienia spikerowi, który potem je wypuszczał w eter.
Real vs Chat
Dzięki chatowi można było poznać nowych ludzi, nie jeden chłopak poznał tam pierwszą dziewczynę. Zawiązywały się nawet pary, z których dużo istnieje do dzisiaj. Niestety zdążały się tez nieprzyjemne historie, które potem miały negatywny wpływ na życie w realu uczestników chatu.
Koniec
Wraz z zamknięciem serwerów PolChat, przestał funkcjonować chat Naszego Radia.
Zwroty używane na chacie
(jeśli znasz inne napisz)
„Elo”; „Skąd klikash?”
Pierwsi Admini nasze.pl
Ala, Qra, ToJa, Kubcio, Cichy, Goodmen, Kulesz