Chat Nasze.pl

Chat Nasze.pl

Strona nasze.pl rok 2002
Źródło: Web Archive

Zachęcony popularnością wpisu o kafejkach internetowych postanowiłem rozwinąć temat chatu naszego radia, który istniał od 2000 do 2012 roku. Ponieważ osobiście więcej czasu spędziłem, grając w gry online, zachęcam do komentowania i dodawania cegiełki do artykułu o pierwszym portalu społecznościowym Sieradza.

Trochę techniki nie zaszkodzi

Chat naszego radia działał na serwerze POLChat-u jednego z najstarszych polskich serwisów czatowych. Polchat istniał w latach 1999-2012.

Najstarszy zachowany widok głównej strony nasze.pl 11 lipca 2000 roku
Źródło: Web Archive

I tyle o technice.

Portal społecznościowy

Głównym celem chatu była możliwość konwersacji online większej grupy osób. W pierwszych latach funkcjonowania pokoju użytkownicy prowadzili konwersację z pracy albo kawiarenek internetowych. Wraz z rozwojem dostępu do stałego łącza zwiększała się liczba uczestników.

Z chatu można było korzystać na dwa sposoby: pierwszy sposób – na stronie Nasze.pl.

Wygląd chatu na stronie nasze.pl
Źródło: http://iceq.ikari.pl/


Drugi sposób: przez program ICeQ – nieoficjalny program do obsługi czatów na POLChacie. Program ICeQ był bardziej rozbudowany, szybszy, ładniejszy oraz wygodniejszy w obsłudze niż zwykły czat osadzony na stronie internetowej.

O czym się rozmawiało

Rozmawiało się o wszystkim. Z racji tego, że przesiadywała tam głównie młodzież, więc dyskutowało się o tym, co w szkole, o nadchodzącej sobocie, o tym, co się działo w Sdz, umawiało na piwo.

Kultura Chatu

Nad kulturą panowali admini oraz bot (The_Shadow) umieszczony na czacie, który wyłapywał wszystkie brzydkie słowa, a po użyciu za którymś razem z kolei przekleństwa, wykopywał, lub banował. Użytkownicy, którzy byli częstymi gośćmi chatu oraz mający większy „influence” dostawali do admina kolor. Takie osoby były witane przez bota w głównym oknie chatu.

Frekwencja

W sobotę wieczór zdarzało się i powyżej 100 osób. Były momenty, kiedy tylko parę osób przesiadywało na chacie.

Społeczność

Dużą część społeczności tworzyli gimnazjaliści oraz licealiści. Dla nich przygoda z chatem zaczynała się często na lekcjach informatyki czy w bibliotekach, które miały dostęp do internetu. Tworzyli ją nie tylko mieszkańcy Sieradza, uczestnikami pokoju były osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, Australii oraz wielu studentów. Społeczność chatu była ze sobą bardzo zżyta, prócz wspólnego “klikania” na naszym, organizowano zloty i imprezy. Na Facebooku działa nieformalna grupa zrzeszająca społeczność.

Lista FM

Na chacie w trakcie audycji Listy Fm Naszego Radia można było przekazać pozdrowienia spikerowi, który potem je wypuszczał w eter.

Real vs Chat

Dzięki chatowi można było poznać nowych ludzi, nie jeden chłopak poznał tam pierwszą dziewczynę. Zawiązywały się nawet pary, z których dużo istnieje do dzisiaj. Niestety zdążały się tez nieprzyjemne historie, które potem miały negatywny wpływ na życie w realu uczestników chatu.

Koniec

Wraz z zamknięciem serwerów PolChat, przestał funkcjonować chat Naszego Radia.

Zwroty używane na chacie

(jeśli znasz inne napisz)

„Elo”; „Skąd klikash?”

Pierwsi Admini nasze.pl

Ala, Qra, ToJa, Kubcio, Cichy, Goodmen, Kulesz

Menu